Instalacje wodno-kanalizacyjne

Instalacje wodno-kanalizacyjne są częścią instalacji sanitarnej w domu. Instalacje wodociągowe znano już w starożytnym Rzymie. Rzymianie zakładali swoje ołowiane rury w każdym, nawet najdalszym zakątku swojego imperium. Dzięki łatwej obróbce i trwałości, ołów przez stulecia był materiałem, z którego wytwarzano rury wodociągowe. Ołowiane instalacje były jednak bardzo szkodliwe dla zdrowia, przyczyniając się do wysokiej śmiertelności wśród noworodków oraz poronień. Spotykane są do dziś, chociaż ich szkodliwy wpływ został częściowo zniwelowany przez kamień osadzający się w rurach, niwelujący wydzielanie się ołowiu do wody.

Dziś do produkcji używa się bezpiecznych, przebadanych, posiadających odpowiednie atesty materiałów, takich jak: tworzywa sztuczne, wśród których dominuje polibutylen, polipropyleny, polietyleny, polichlorek winylu oraz metale: stal węglowa ocynkowana, stal odporna na korozję oraz miedź.

Instalacje wodno – kanalizacyjne stanowią dziś skomplikowany system połączonych rur, przewodów, urządzeń i armatury, spełniających ścisłe normy jakościowe, a aby spełniać prawidłowo swoją funkcję – muszą być zaprojektowane przez uprawnionego projektanta, a wykonane przez doświadczonego instalatora, aby uniknąć kłopotów w eksploatacji obu instalacji.

Ważnym jest, aby przewody z wodą ciepłą prowadzone były nad tymi z zimną, a również, aby instalacje elektryczne i gazowe przebiegały nad instalacjami wodno – kanalizacyjnymi. Zasadniczo, są ze sobą ściśle powiązane, więc projektuje się je i wykonuje razem, natomiast każda z tych instalacji ma inne wymagania. Wodę doprowadza się albo z sieci wodociągowej, albo z własnej studni, wykonuje się ją z miedzi lub tworzywa sztucznego, a jej ciśnienie wymuszane jest przez pompę. Instalacja kanalizacyjna wykonywana jest zazwyczaj jako grawitacyjna, podłączona do systemu kanalizacji zewnętrznej lub też do bezodpływowych zbiorników – szamb lub przydomowych oczyszczalni ścieków.

Nasza firma pracuje głownie na markowych materiałach uznanych producentów, takich jak KOŁO, VIEGA czy WAVIN, posiadających wszelkie atesty bezpieczeństwa.

Stosując je, mamy pewność, że instalacja, którą wykonamy będzie w pełni bezpieczna dla użytkownika. Pomagamy naszym klientom również w fazie projektowej, doradzając optymalne dla danej nieruchomości rozwiązania.