Kotłownie

Coraz częstszym rozwiązaniem we współczesnych domach jednorodzinnych są kotłownie umiejscowione, nie jak dotychczas w piwnicy, z osobnym wejściem, ale posadzone po prostu w innym pomieszczeniu. Wiąże się to z większym komfortem mieszkania, ale równocześnie, ze względu na możliwość wydostawania się z niej trujących substancji, takich jak na przykład tlenek węgla, zwany czadem, powinny być wyposażone w dobrą wentylację oraz szczelne drzwi, które nie wpuszczą do części mieszkalnych dymu i ubocznych produktów spalania.

Źródło ciepła, czyli piec, musi być dostosowane do kubatury budynku, dostarczać do pomieszczeń mieszkalnych odpowiednią ilość ciepła. Wybór pieca, oraz odpowiednich rozwiązań musi być poprzedzony wnikliwą analizą ekonomiczną, tak, aby poniesione nakłady finansowe przyniosły inwestorowi jak największe korzyści. W nowoczesnej kotłowni punktem centralnym jest sterownik, kontrolujący pracę systemu grzewczego, dobrany przez fachowego instalatora, który potrafi tak skompletować urządzenia do kotłowni, by ze sobą współgrały i pasowały do siebie, zapewniając równomierne ciepło wewnątrz budynku. Przy projektowaniu uwzględnia się przede wszystkim grubość ścian budynku oraz materiały, z jakich są zbudowane, powierzchnię budynku, wysokość pomieszczeń, drzwi i okna – ich rodzaj, wielkość i ilość, powierzchnię ogrzewanej podłogi i rodzaj kotła, oraz wiele innych czynników. We współczesnych kotłowniach, piece, sterowane automatycznie, z automatycznymi podajnikami spalają najczęściej gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowa, różnego rodzaju oleje roślinne, pelety, zrębki, biomasę, węgiel Eko – groszek oraz prąd elektryczny. Do inwestora należy wybór opcji, które z wyżej wymienionych paliw będą w stanie sprostać jego oczekiwaniom bytowym i ekonomicznym.

Nasze dwudziestoletnie doświadczenie pozwala nam doradzić inwestorowi odpowiedni wybór opcji paliwa zasilającego jego piec. Od lat zakładamy markowe piece kondensacyjne, zarówno olejowe jak i gazowe, a także markowe piece na paliwa stałe. Swoim klientom polecamy najczęściej piece marki VAILLANT lub JUNKERS, ale podłączamy piece i kotły bez względu na markę.