Grzejniki

Nasza firma poleca grzejniki wiodących marek – PURMO czy TERMET, ale oczywiście wykonujemy także prace z materiałów powierzonych przez klienta. Pomagamy wyliczyć moc urządzeń i wydajność instalacji tak, aby zamontowane grzejniki w sposób możliwie optymalny spełniały swe zadanie.

W pomieszczeniach mieszkalnych dominują dziś stalowe grzejniki płytowe, najczęściej profilowane, z charakterystycznymi rowkami. Dostępne są już również grzejniki o bardziej wyrafinowanym zdobnictwie. Grzejnik płytowy złożony jest ze zgrzanych ze sobą blaszanych płyt, w których znajdują się pionowe i poziome kanały, w których znajduje się gorąca woda, dla zwiększenia mocy grzejnika do płyty mocuje się konwektor. W sprzedaży znajdują się grzejniki jedno, dwu, trzy i czteropłytowe, a ich oznaczenia cyfrowe wskazują liczbę płyt – cyfra pierwsza i liczbę konwektorów – liczba druga. Woda w grzejniku rozprowadza ciepło na dwa sposoby. W pierwszym spływa od góry do dołu, a drugim zaczyna swój bieg w płycie znajdującej się najdalej od ściany, od strony pomieszczenia, przepływając następnie kolejno do dalszych płyt w kierunku ściany. Temperaturę reguluje się za pomocą termostatu.

Czynnikami, które należy wziąć pod uwagę wybierając grzejnik są: region Polski, ustawienie ścian zewnętrznych budynków względem stron świata, wietrzność, położenie budynku (teren otwarty, zabudowany, zalesiony itp.), rodzaj okien i szyb, cieplne zabezpieczenie budynku oraz parametry czynnika grzewczego. Podłączenie grzejników należy wykonać wyjątkowo starannie, przestrzegając instrukcji producenta, dzięki czemu zapobiegniemy nierównomiernemu rozkładowi wody w grzejniku lub spadkowi mocy grzewczej.

Na rynku dostępne są nie tylko grzejniki stalowe, ale również z innych materiałów, na przykład z aluminium. Aby prawidłowo dobrać grzejniki do instalacji, wyliczyć prawidłowo moc grzejników w stosunku do kubatury pomieszczenia, warto skorzystać z rady specjalisty.